Секси совети

Како да се справите со неверноста

Како да се справите со неверноста

 

Неверност. Само зборот сам по себе може да внесе паника во срцето на верните луѓе, венчани или не. Како да се справите со неверноста ?

Тоа се случува постојано, цело време слушаме за тоа. Колега од работа, пријател, роднина… Но, никогаш не ни се случува нам. Никогаш во нашата врска. Ах, да, се случува. Подобро врзете си го појасот дами и господа, тоа е брзо возење. Прво, да ви ја кажам мојата историја во врска со темава, за да знаете дека сум го поминала тоа.

Јас бев на двете страни од возењето. Мојот прв судар со неверноста беше во нежните дваесетти години. Толку млада, неискусна во животот, сексот и мажите. Тој имаше 23 години, а за мене, на таа возраст, тој беше маж и јас бев импресионирана. Неговиот брак се распаѓаше, барем така ми велеше мене. Јас бев жената на неговиот живот, љубовта што ја барал отсекогаш.

А сексот, дали го споменав сексот? Жени, овој маж ми го разниша светот. Пред него, никогаш не сум имала оргазам, никогаш никој не ми ја лижел пичката, никогаш не сум имала анален секс. Колковите ми трепереа од него, така што мислев дека никогаш нема да проодам повторно. Па, што ако имаше жена? Таа не беше моја грижа. Зачудувачки е колку сексот може да фрли сенка врз се друго реално. Ја играв улогата на негова друга жена речиси три години. Се додека… тој не се врати кај жена му засекогаш. Оттогаш се оженил и развел двапати. Вториот брак му се распадна кога жена му го изневери него. Жнееш тоа што си посеал.

Јас се омажив две години подоцна. Избрав срамежлив, сладок, невин маж. Тој беше невин, по ѓаволите. Ме обожуваше, никогаш не би ме изневерил. Да, само убедувајте си се самите себеси. Гледајќи наназад, искрено не се обидов да го усреќам колку што требаше. Бев толку самоуверена, што ги превидов сите знаци што беа пред мене. Цели четири години додека бевме во брак, тој ме изневерувал. Ми требаа месеци за да сфатам и да поверувам. Едно попладне, добив повик од неа. Таа истата љубовница чија улога ја играв јас пред тоа, сега беше љубовница на мојот маж. Повторно, жнееш тоа што си посеал.

Во моето скромно, но значително искуство во врска со оваа тема, издвојувам два типа на неверност. Иако може да постојат многу варијации, тие се групираат во две групи.

Во првата група спаѓаат неверствата за една вечер. Не размислуваш многу пред тоа, не го планираш, само се случува. Моментот се наметнува сам, или си на вистинското место во вистинското време и тоа чувство ве обзема и се ебете како зајци. Тоа може да биде неверојатно интензивно и еротско. Можеби вашата жена не ви го пуши, а оваа чиешто име можеби нема ни да го запаметите, ви го цица курот до лудило. Можеби вашиот маж ве откачува за некоја фудбалска утакмица и ви вели “подоцна душо“, а овој маж што сте го запознале практично ви ги кине гаќичките од вас бидејќи мора да го има вашето пиче. Дали споменав дека ова е интензивно?

Но, тоа е само една искра, ништо повеќе. Ќе го извадите курот од неа, ќе си ги соберете облеките и ќе избегате од срам. Откако ќе свршите, не можете да дочекате што побрзо да избегате. Тоа е привремено лудило, како што се обидов да му објаснам на еден пријател неодамна. Нема да одите на смртна казна поради тоа, но тие златни скали до рајот само што ви избегаа од под нозете.

За време на сексот, можеби нема, а можеби и ќе чувствувате вина. Можеби толку ќе ве опфати страста од моментот, што реалниот живот ќе ви избега од умот. Вашите мозочни клетки се зафатени во моментов. Но, кој може да ве обвини? Можеби ниту после тоа нема да чувствувате вина, но поучена од моето искуство и од искуствата на пријателите со кои сум разговарала, повеќето луѓе се чувствуваат виновни. Вината ќе ве разјадува, ќе ве тера да се испрашувате постојано, да се вреднувате самите себеси и вашата врска. Ќе се заколнете дека ова нема да се случи повторно. Ќе го опсипувате вашиот партнер со бакнежи, внимание и благодарност. Сето тоа, се разбира, за да си ја олесните вината. Понекогаш и не го повторувате тоа, но понекогаш се случува пак. Потоа, повторно се колнете во се што ви е мило, дека нема да се повтори. И пак кругот се затвора.

0014

Иако сте го повториле ова со неколку мажи или жени, тоа не ве прави поголем изневерувач. Се уште е за една ноќ, тоа значи сеуште дека сте изневерувач од прв тип. Таквите врски не значат ништо, тоа не е всушност изневерување, туку само обична грешка. Служејќи се со таа логика, наслепо се лажеме. Ова само ме доведува до вториот тип изневерувачи. Сетете се, јас ги играв и двете улоги во оваа приказна. Бев жртва, а исто така бев и таа што изневерува. Дали се гордеам со тоа? По ѓаволите не! Но ако ме прашате дали би го сменила тоа кога би можела, ќе треба долго размислување.

Тип два. Овој тип на изневерувачи, речиси секогаш се изродуваат од претходната група. Мислите дека нема да се повтори, но беше толку неверојатно, бевте сексуално преродени и просто не можете да одолеете. Тоа е како зависност од дрога и морате да земете уште една доза. Се обидувате да си кажете дека ова е последен пат што се гледате со него (неа), но тоа е како гром, не можете да го сопрете. Како првиот тип да не беше доволно заебан, но овој тип е далеку поштетен. Ова е многу тешко да го сфатите и да поверувате, но кога веќе со некого се гледате одвреме навреме, врската е оформена. Одвреме навреме може да значи еднаш неделно, или еднаш годишно. Тоа не значи дека постои љубов, но сепак е некаква врска.

Првиот пат можете да се извлечете на база на привремено лудило. Но… кога веќе има втор и трет пат, или можеби повеќе, тогаш не сте веќе луди, пријатели. Вие донесовте одлука да изневерувате. Можеби не сте сфатиле дека одлуката е донесена, но верувајте ми, така е. Оттука натаму, станува многу заебано.

Прво и основно, мажите и жените, гледаат сосема различно на неверството. Првото нешто што и паѓа на жената на ум кога ќе дознае за неверството на својот маж, е “Дали ја сакаш?“ Не “Дали е подобра од мене?“ Жените се по природа поемоционални од мажите. Ние го гледаме светот преку нашето срце. Ако не сте го искусиле ова никогаш, само затворете ги очите и замислете си го својот маж како прегрнува друга жена и и вели дека ја сака. Го чувствувате ли тоа во вашиот стомак? Чувствувате ли дека ќе повратите? Да, знам, уништувачко е.

Сега, мажите реагираат поинаку. За мажите најголем страв е друг маж да им ја допира жената. Мислам дека тоа доаѓа уште од каменото време. Мажите се ловци по природа, тие одат во лов и си ја носат жртвата дома. Гордо, со надуени гради, ќе им го покажуваат уловот на другите мажи, но ако се обидете да му го земете, борбата е сигурна. Вие мажи, без никакви наметнати мисли, затворете ги очите и што е првото нешто што ви текнува? Дали е тоа друг маж врз вашата жена, како ја допира со телото и навлегува во неа, ја тера да сврши, да стенка од задоволство?

Но, мерката е со два различни аршини. Речиси, како на мажите да им е дозволено да изневеруваат, а од жените се очекува простување. Но ако жената изневерува, тогаш… Не постои оправдување на светот за неа, барем не од нејзиниот маж и голем дел на другите мажи. Можеби тоа ќе се смени некогаш, но засега, општеството гледа многу покритички на жените што изневеруваат. Без разлика, дали сте маж или жена и вашиот партнер ве изневерувал, треба да се соочите со тоа и да се потрудите да го разберете. Се разбира, постојат луѓе што никако не можат да си ги држат панталоните закопчани и ќе се изебат со секого што ќе го фатат. Но, не зборуваме за таков случај. Ова е подлабоко и потешко да се разбере. За вашиот партнер или вие да изневерите, мора да ви недостасува нешто во вашиот дом. Лесно е да ја префрлите целата вина врз вашиот партнер, нели?

Повеќето од нас сме виновни за тоа што сме многу удобни во нашите врски. По некое време едноставно престануваме да се трудиме. Кога партнерот ќе ги пикне рацете под ноќницата, ние се вртиме и му велиме дека сме уморни, дека утре треба рано да станеме. Тој ги повлекува рацете и заспива, голема работа зарем не? Ќе го направите тоа утре и така тој нема да замине никаде. Но… после години избегнување, верувајте ми, тој ќе престане да се обидува. Не бидејќи нема да има потреба, туку едноставно бидејќи е изморен од тоа да биде одбиван. Тоа не значи дека треба да има афера со жената во продавницата што флертува со него, но го објаснува неговиот одговор на флертувањето. Кога ќе си го признаете тоа, ќе сфатите дека и вие имате активна улога во изневерувањето и ќе бидете на пат да му простите.

Аферата може да биде многу возбудлива за личностите што се вплеткани во неа. Таа е комплетно ослободена од секакви одговорности. Таа личност што ја сретнувате еднаш или двапати неделно за да имате див секс, воопшто не е загрижена за вашите долгови. Не и е гајле кој ви ги носи децата на училиште, кој ги пере облеките, се што ја засегнува во тој момент е тоа да ве изебе. Се сеќавате ли на моментите кога вашиот партнер ве ебел така? Кога не сте можеле да престанете да се допирате? Тие моменти можат да се вратат, само треба да поработите за да ги вратите.

Момци, купете и цвеќиња на пат кон дома… без никаква причина. Кажете и дека е убава иако носи стара обична маица. Таа можеби ќе ве награди токму со тоа што го баравте надвор од вашата врска.

Дами, како би било да ја соблечете маицата денес и да ја облечете онаа секси облека што тој ја обожува. Можеби вечерва можете да се истркалате на неговата половина на креветот и да се успиете овој викенд во неговата прегратка за да си надокнадите за непроспиената ноќ.

Верувајте ми, возбудата што ќе ја почувствувате со некој нов ќе исчезне многу бргу под товарот на секојдневниот живот. Дали секогаш ќе биде онака како што сакаме? Тажно, но не. Но ако се потрудите активно да го направите бракот подобар, нема да бидете исполнети со вина бидејќи не сте го направиле тоа. Ви благодарам што го прочитавте овој напис и се надевам дека ви помогнал да направите нешто убаво за вашата врска.

Прочитајте уште една интересна приказна: Лезбејки 
И една исповед: Сакам да пушам кур и да лижам пичка
Секси совет: Упатства за моето младо момче