Секси совети

Како да преживеете раскинување

Како да преживеете раскинување

 

Знам дека боли. Верувајте ми дека знам, дека ништо не може да ве направи да се чувствувате подобро во моментов.

Не постојат волшебни зборови, волшебни формули, ниту пак некои мудрости што ќе направат вашата болка од срцето да исчезне.

Од било каква причина, не сте повеќе во врска. Ваша кривица, негова кривица, или комбинација од сплет на околности што ве довеле во раскинување на врската. Без разлика, единствено важно нешто, е тоа што треба да се справите со раскинувањето и полека да си го продолжите животот напред. Следниве сугестии и совети ви се насушно потребни.

Како да преживеете раскинување ?

ПЛАЧЕТЕ, ПЛАЧЕТЕ И КОГА ЌЕ ЗАВРШИТЕ СО ПЛАЧЕЊЕ, ПОПЛАЧЕТЕ УШТЕ МАЛКУ.

Некои луѓе ќе ви речат дека плачењето е лошо и ќе ве тераат да престанете со плачење. Игнорирајте ги тие луѓе. Човекот по природа е емоционално суштество. Еден начин на справување со проблемите ни е плачењето, за да си ја олесниме болката. Веројатно сега се ве боли, дури ве боли и кога дишете, па затоа исплачете се. Немојте да се борите со солзите. Ништо не може да ги запре, па затоа и не обидувајте се.

ПОТПРЕТЕ СЕ НА ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ

Брзо ќе дознаете кои ви се вистинските пријатели, тоа ќе бидат тие што ќе седат со вас и ќе ве тешат. Тие исто така ќе ви ја кажат тешката вистина. Доколку вашата врска не функционирала како што треба, тие ќе ви укажат на тоа. Јавете им се на вашите пријатели кога ќе ве фати депресија или лудило и кога очајно ќе сакате да му се јавите нему и да го молите да ви се врати.

БИДЕТЕ АКТИВНИ

Ако не вежбате редовно, тогаш фатете се за работа. Трчајте, одете, танцувајте, џогирајте, правете било што, но бидете активни. Многу емоции можат да се изгорат заедно со вишокот калории. Криењето во вашиот дом нема да ви направи никакво добро, напротив, само ќе ви даде повеќе време да се лигавите и да мислите на минатото. Бидете активни, тоа исто така ќе ви даде шанса и да се погрижите за вашето тело.

ПАЗАРЕТЕ

Да, пазарете. Одете во вашите омилени продавници и купувајте: облека, чевли, секси долен веш, било што од што ќе ви порасне самодовербата и ќе ве насмевне или орасположи за момент. Купете ги оние работи, кои што сте ги посакувале, но никогаш не сте го направиле тоа, а потоа навистина облечете ги. Дури и ако не одите никаде, облечете нешто ново и чувствувајте се убаво во тоа.

ЧЕВЛИ

Постои посебен начин на одење, кога жената носи високи потпетици. Ние ја имаме таа способност да се движиме со колковите, да ја растресеме косата онака така што и мртов човек би посакал да стане и да не погледне. Тоа се чевлите што треба да си го најдат патот до вашите стапала. Се што ве потсетува на вашата женственост, секси појава и можеби малку кокетирање, ќе ви помогне многу. Тоа е некакво чувство на самодоверба што доаѓа во комплет со такви чевли.

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА ВАШАТА ОКОЛИНА

Под околина се подразбира мажи. Отсекогаш постоеле мажи околу вас, но бидејќи сте биле во врска, сосема сте ги игнорирале. Па, обрнете им внимание сега. Никој не вели дека треба да направите нешто повеќе освен да ги забележите. Погледнете ги мажите што ве гледале вам, ништо не го зголемува егото како тоа некој да ве погледне по втор пат. Ние, жените, имаме радар за да ги распознаеме мажите на кои им се допаѓаме. Затоа, вклучете го вашиот радар, не за да фатите некого на него, чисто само за да знаете дека има заинтересирани.

0007

КАЖЕТЕ МУ “НЕ“ НА ПРЕТЕРУВАЊЕТО

Без прејадување. Храната нема да ви ги излечи раните.
Без претерано пиење. Алкохолот само ќе ви ги отапи сетилата и ќе се разбудите чувствувајќи се уште полошо.
Без дрогирање. Погледнете ја претходната причина која важи и за дрогата.
Без пушење. Лошо е за вашите бели дробови, а и лоша навика за навлекување.
Без сексање со било кого. Сексот со странец ќе ви причини понатамошно жалење и може да ви навлече и други можни проблеми (зарази).

МУЗИКА

Слушајте Шака Кан, Аланис Морисет, Џенет Џексон, Енја, Арета Френклин, Мадона, Тина Тарнер, Шер, Глорија Гејнор, Пат Бенатер, Пинк и други женски рокерки, поп, соул и фанк музика. Пуштете ја најгласно што можете во вашиот дом и дозволете и да ве понесе. Замислете се дека сте силна, моќна, прекрасна жена.

ИЗЛЕГУВАЈТЕ

Оној бар за кој пријателките постојано ви кажуваат…
Новиот диско клуб во центарот на градот…
Местото каде што се собираат сите колеги по завршувањето на работното време…
Бистрото покрај кое поминувате одејќи кон дома…
Каде и да е, одете натаму. Излегувајте, не седете дома и тажете за него. Не молете се да се врати, бидејќи, најверојатно, тој продолжил понатаму. Жената секогаш има надеж, волја, вера и соништа дека саканиот ќе се врати, но најчесто тоа не се случува.

РАБОТА

Има ли нешто повеќе што би сработеле на работа? Има ли некое новоотворено работно место? Понекогаш, да се закопате во работни обврски, може да ви го одврати вниманието од работите што ве потсетуваат на него. Останете неколку часа повеќе на работа, правете било што што ќе ве натера да правите нешто друго освен да мислите на него постојано.

УЧЕЊЕ/ЧАСОВИ

Дали некогаш сте посакале да одите на некој курс? За готвење, за танцување, за грнчарство? Сега е време за тоа. Зададете си неколку цели и обидете се да ги постигнете.

ПОТСЕТНИЦИ

Ова може да биде многу болно. Земете ги сите работи што ве потсетуваат на него и скријте ги. Ставете ги во кутија, фрлете ги, или направете нешто со нив така што нема да морате да ги гледате секој ден. Оставете само некоја мала слика што ќе ве потсетува на добрите времиња што сте ги поминале.

ПОДАРОЦИ

Истото следи и за подароците. Подарете ги некому подароците што сте ги добиле од него. Дајте ги од срце во некој дом за деца без родители, или некој центар за згрижување на малтретирани жени. Тоа ќе ве направи да почувствувате дека сте направиле добро дело.

НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО

До сега, сигурно неговото семејство веќе дознало. Ако сте блиски со некого од неговото семејство, поздравете се достоинствено. Немојте сосила да ги избегнувате доколку сакаат сеуште да контактираат со вас. Но, најверојатно, со раскинувањето на вашата врска, сте ги изгубиле и контактите со неговите роднини. Прифатете го тоа.

ВАШЕТО СЕМЕЈСТВО

Доколку вашето семејство го познавало, внимателно објаснете им дека не сте повеќе заедно и дека би ви било полесно да не разговарате за него повторно. Немојте да се распаднете и расплачете пред нив. Бидете достоинствени.

Никој не ги знае сите одговори на сите прашања. Секој ден ќе ви биде нов тест за опстанок. Некои од нив ќе бидат лесни, други ќе ви донесат многу болка. Никој не вели дека морате да го преболите сега и веднаш. Сите ние тагуваме на свој начин, сите ја преболуваме загубата поинаку. Земете си онолку време, колку што ви е потребно и повторно вратете се на свое.

Прочитајте уште една интересна приказна: Мојата другарка и нејзиниот сопруг
И една исповед: Како почнав да сакам голем кур?
Секси совет: Ерогени зони за секси предигра